RYSUJEMY MANDALE

 

Mandala to inaczej “centrum i to co wokół”, “koło życia”.
Zazwyczaj przestawiana jest jako harmonijny rysunek na planie koła.
W VIII wieku dotarły one z Indii do Tybetu, gdzie spodobały się tamtejszym mnichom, którzy do dziś wykorzystują tę technikę plastyczną w swoich codziennych rytuałach, głównie do medytacji. Tworzą oni także mandale na piasku – a następnie niszczą je. Mnisi buddyjscy pokazują w ten sposób, że wszystko w życiu jest ulotne i nie należy się do niczego przywiązywać. Proces ten symbolizuje również początek i koniec.

Mandale nie mają w sobie nic przypadkowego – zarówno wzory, kształty, ich umiejscowienie oraz kolory odgrywają tutaj istotne role.

 

PO CO TWORZYĆ MANDALE

Wybitny psycholog Carl Jung twierdził, że mandala jest symbolicznym wyrazem wewnętrznego centrum człowieka. Używał mandali w swojej pracy i wykorzystywał je jako pomoc w diagnozowaniu pacjentów. Można naprawdę być zaskoczonym, że coś tak prozaicznego jak “zwykły rysunek”, potrafi przynieść tak wiele korzyści.

Mandala ma wiele właściwości i możemy tworzyć je zgodnie z tą, która jest nam akurat potrzebna.
Oto kilka najbardziej praktycznych powodów, dla których warto sięgnąć po tę niezwykłą formę “terapii”.

 

1. MANDALA WZMACNIAJĄCA

Jeżeli potrzebujemy wzmocnić się w danym obszarze (zdrowie, miłość, pieniądze) podczas malowania mandali, możemy celowo użyć odpowiednich kolorów, które są do danego obszaru przypisane. Znaczenie kolorów podam poniżej.

2. MANDALA USPOKAJAJĄCA – FORMA MEDYTACJI

Jedną z głównych zalet malowania mandali jest jej relaksujący i uspokajający wpływ na człowieka, który jest w trakcie procesu tworzenia. Ludzie często myślą, że medytacja jest skomplikowana i wymaga spełnienia wielu warunków (odpowiednia pozycja, oddech, miejsce itd). Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że koncentrowanie uwagi przez dłuższy czas na jednej rzeczy również jest formą medytacji! Poświęcając 20 minut dziennie na kolorowanie mandali, możesz doświadczyć na sobie zbawiennego wpływu medytacji.

3. MANDALA OBRAZUJĄCA NASZ STAN EMOCJONALNY (informacyjna)

Jeżeli twoją intencją jest chęć zajrzenia w głąb siebie, wówczas przystąp do malowania mandali bardzo intuicyjnie. To znaczy wybieraj takie kolory, jakie wpadną ci w ręce – nie zastanawiaj się, czy będzie pasować do całości, tylko po prostu maluj. Kiedy skończysz, spójrz na swoje dzieło i zastanów się, jaką informacje ze sobą niesie. Możesz również sprawdzić znaczenie kolorów, jakie użyłeś i zastanowić się, co chciała w ten sposób przekazać ci twoja podświadomość.

4. MANDALA ROZWIJAJĄCA KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIĘ

Można malować mandale w jeszcze innym celu, jakim jest po prostu rozwój kreatywności oraz wyobraźni. Zdecydowanie podczas procesu tworzenia zaczyna działać nasza prawa półkula, a ta jest bardzo potrzebna, gdy chcemy np. skuteczniej kreować naszą rzeczywistość albo łączyć się ze Źródłem.

Nasze mandale mogą mieć zatem właściwości wzmacniające, oczyszczające, uspokajające i tak naprawdę – takie, jakie im po prostu nadamy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i intencji z jaką będziemy je tworzyć. Mówi się również, że mandale są listem pisanym do nas samych – z podświadomości do świadomości.

 
JAK PRACOWAĆ Z MANDALĄ?

Rysowanie mandali podwyższa nasze wibracje, dlatego jeśli czujemy się osłabieni lub przeciążeni stresem, warto poświęcić przynajmniej jeden wieczór w tygodniu na przygotowanie własnej mandali. To co stworzymy i w jaki sposób będzie to wykonane zależy tak naprawdę od nas.
Możemy przygotowanie naszego projektu zacząć od samego początku – czyli namalować okrąg i całą resztę kształtów według gustu i uznania lub możemy skorzystać z gotowych już mandali – kupionych w formie kolorowanek czy książek. Można je również znaleźć w Internecie i wydrukować.

Poniżej przedstawiam znaczenie poszczególnych kolorów oraz kształtów do późniejszej interpretacji lub użycia ich intencjonalnie, zgodnie z przeznaczeniem.

 

ZNACZENIE KOLORÓW (wpływają m.in. na nasze samopoczucie)

ŻÓŁTY
Znaczenia pozytywne – słońce, oświecenie, chęć życia, energia, postęp, wolność.
Znaczenia negatywne – klaustrofobia, powierzchowność, zawiść, wywyższanie się.

POMARAŃCZOWY
Znaczenia pozytywne – pozytywna energia, chęć rozwoju i dążenia do celu, radość, otwarcie, aktywność, odwaga, ambicja, ciepło, wigor.
Znaczenia negatywne – nadmierna beztroska, przesadna ambicja.

CZERWONY
Znaczenia pozytywne – miłość, życiodajność, wiara w swoje siły, konsekwencja w działaniu, samodzielność. bezpieczeństwo.
Znaczenia negatywne – agresja, złość, nadpobudliwość.

RÓŻOWY
Znaczenia pozytywne – romantyzm, dobra wola, poświecenia, kobiecość, empatia, delikatność, wdzięczność, elegancja, zgoda.
Znaczenia negatywne – dwulicowość, nierealność, niesamodzielność.

FIOLETOWY
Znaczenia pozytywne – umiejętność medytacji, głęboka duchowość, mistycyzm, umiejętność pojednania, indywidualizm.
Znaczenia negatywne – boleści, zrezygnowanie, zdrada, uległość.

NIEBIESKI
Znaczenia pozytywne – pewność siebie, stabilność, równowaga, spokój, relaks, wierność, zdroworozsądkowość.
Znaczenia negatywne – pustka, nuda, bezradność, naiwność.

ZIELONY
Znaczenia pozytywne – życie, nadzieja, energia witalna, siła woli, stabilność emocjonalna, wytrzymałość, dobre zdrowie, respekt.
Znaczenia negatywne – przerost ambicji, fałsz, żądza władzy.

CZARNY
Znaczenia pozytywne – honor, duma, godność, powrót.
Znaczenia negatywne – śmierć, destrukcja, upadek, strach, niebezpieczeństwo, brak nadziei, rezygnacja, przesyt. 

BIAŁY
Znaczenia pozytywne – czystość, nowość, doskonałość, perfekcja, szlachetność, ratunek, wybawienie, dobro.
Znaczenia negatywne – rezygnacja, chłód, nieosiągalność, nadmierny perfekcjonizm.

 

ZNACZENIE KSZTAŁTÓW

OKRĄG – ma bardzo wiele znaczeń, ale przede wszystkim symbolizuje jedność, zgodność oraz całość
KRZYŻ – łączność między niebem, a ziemią
TRÓJKĄT – symbolizuje transformację i witalność
KWADRAT – stabilność i równowaga
LABIRYNT – oznacza poszukiwanie drogi

 

TWORZENIE MANDALI OD POCZĄTKU – WRAZ Z JEJ RYSOWANIEM (dla ambitnych 😉 )