BUDDA – NAJWAŻNIEJSZE LEKCJE

Jezus Chrystus nauczał miłości do bliźniego, wybaczenia oraz równości między wszystkimi ludźmi.
Kościół katolicki segreguje ludzi na lepszych i gorszych, zachęca do nienawiści i nietolerancji.
Można zatem uznać, że na przestrzeni wieków doszło do wielkiego nieporozumienia, które dziś widziane jest tylko przez nielicznych.

Wspominam o tym, ponieważ w 480 roku p.n.e., czyli jeszcze przed Chrystusem, w Nepalu przyszedł na świat Siddhartha Gautama. I tutaj również doszło do pewnego nieporozumienia, czy może raczej braku wiedzy. Bo Budda to nie imię, tylko określenie.

Budda to człowiek, który doznał tzn. OŚWIECENIA, czyli zrozumiał na czym polega życie na Ziemi i czym jest nasza rzeczywistość. Mówiąc dzisiejszym językiem – Budda to ktoś, kto zrozumiał czym jest Matrix. 😉

Siddhartha Gautama był mędrcem, który przez całe życie próbował zrozumieć naturę istnienia stosując przy tym różne metody. Pewnego razu usiadł pod drzewem figowym i medytował przez 49 dni, aż osiągnął wspomniane oświecenie i stał się właśnie Buddą.

Jego nauki (częściowo zresztą zbliżone do nauk Jezusa) aktualne są do dzisiaj i warto je sobie przypomnieć. Niektóre cytaty lub powiedzenia Buddy zagościły w masowej popkulturze, a buddyzm znajduje się na 4 miejscu największych religii świata (ponad 500 mln wyznawców) – pomimo, że nie zakłada wiary w konkretnego boga.

 

 

Wybrałam kilka istotnych prawd jakie głosił Budda, które jednocześnie są zgodne z założeniami tego bloga oraz częściowo odnoszącymi się do tego, o czym pisałam w mojej książce.

 

1. “Spokój jest wewnątrz ciebie. Nie szukaj go na zewnątrz.”


Innymi słowy znowu przypominamy sobie zasadę CO W ŚRODKU, TO NA ZEWNĄTRZ.
Jeżeli panuje w tobie chaos i permanentnie odczuwasz wewnętrzny niepokój, to niezależnie od tego gdzie się nie udasz – chaos uda się tam razem z tobą.
Nie ma sensu uciekać przed sobą samym – to nigdy nie zadziała.
Prawdą jest, że w momencie, gdy uda ci się osiągnąć wewnętrzny spokój – niezależnie od okoliczności – poprzez na przykład AKCEPTACJĘ sytuacji, zostanie to odnotowane i świat zewnętrzny również będzie musiał ulec zmianie – uspokoić się. Tak działa Wszechświat.
Jeżeli twój świat nie jest w równowadze, zastanów się nie nad światem, ale nad sobą.

 

2. WDZIĘCZNOŚĆ
“Szczęście nigdy nie przychodzi do tego, kto nie docenia tego co już ma.”


Kolejne powtarzane przeze mnie zdanie / zasada – ENERGIA PODĄŻA ZA UWAGĄ.
Im więcej włożymy w coś energii, tym więcej tego otrzymamy. Odczuwając wdzięczność za to, co już jest w naszym posiadaniu – otrzymujemy tego więcej.
Wdzięczność jest pochodną miłości, czyli najwyższej możliwej energii, a przez to ma zdolność do TRANSFORMACJI RZECZYWISTOŚCI.
Oznacza to, że odczuwanie wdzięczności potrafi realnie zmienić obecną sytuację – pobierz bezpłatny ebook MINI-WARSZTATY WDZIĘCZNOŚCI i przekonaj się o tym sam.

 

3. WYBACZENIE
“Złoszczenie się na kogoś jest jak picie trucizny i oczekiwanie, że ta druga osoba umrze.”


Kolejna pochodna miłości, czyli znowu mamy do czynienia z energią, która dokonuje przemiany. Idealnym dowodem na prawdziwość tych słów jest idea RADYKALNEGO WYBACZANIA (książka Colina Tippinga), która po zastosowaniu w praktyce, dokonuje autentycznych cudów. Ludzie, którzy dotychczas sprawiali ból, nagle zmieniają się o 180 stopni, albo samoistnie znikają z życia.
Warto zrozumieć, że odczuwanie złości, a tym bardziej nienawiści w stosunku do drugiego człowieka, nie robi krzywdy jemu, a osobie, która te uczucia w sobie nosi.
W dłuższej perspektywie brak wybaczenia prowadzi do groźnych chorób, w tym raka.

 

4. PRAWO KARMY
“Buddyści wierzą, że efekty podejmowanych przez nich działań, będą miały wpływ nie tylko na ich obecne życie, ale także na ich przyszłość i przyszłe narodziny.”


Prawo przyczyny i skutku oraz uznanie reinkarnacji za fakt. Numerologia jest świetnym narzędziem pokazującym z jakimi lekcjami karmicznymi spotkamy się w obecnym życiu i dlaczego. Jeżeli nasza dusza potrzebuje konkretnych doświadczeń, z którymi nie poradziła sobie wcześniej, będziemy przeżywać dopasowane do lekcji sytuacje właśnie po to, aby zrozumieć nasze wcześniejsze błędy – i nie ma znaczenia, że “chwilowo” (jako ludzie) tych błędów nie pamiętamy.
Warto zatem zawsze starać się być przede wszystkim dobrym człowiekiem i nie czynić drugiemu tego, co nam jest niemiłe.

 

 

5. “Nienawiści nie można zniszczyć nienawiścią. Pokona ją tylko miłość. Takie jest odwieczne prawo.”


Wybrałam ten punkt z uwagi na wczorajsze wybory, oraz podział Polski, jaki nastąpił w ostatnich latach z uwagi na scenę polityczną w kraju.
Na atak odpowiada się atakiem – na spokój, spokojem.
Jak można prowadzić wojnę (powodując strach, cierpienie i przynosząc śmierć) w imię pokoju? To jest chyba największe nieporozumienie w historii tej planety.
Większość myślących osób zgodzi się z tym punktem, bo wydaje się mieć on sens, prawda? W teorii.
Aby miało sens w praktyce – należy o tym pamiętać na co dzień; na przykład wtedy, kiedy wybory wygrywa nielubiana przez nas partia.

 

Wielkich mędrców i nauczycieli poznać można po tym, że ich nauki są aktualne jeszcze przez całe wieki po ich śmierci. 
Co prawda, z powodu tak wielkiej rozciągłości w czasie, dochodzić wówczas może do nieporozumień, ale wtedy należy skorzystać z jeszcze jednej lekcji, jaką udzielał Budda.
Mianowicie takiej, aby zawierzać przede wszystkim sobie i weryfikować to, co jest nam przedstawiane jako prawda.
Innymi słowy, Budda zachęcał do samodzielnego myślenia, do czego i ja mocno zachęcam. 🙂