Bez kategorii

BŁĘDNE PRZEKONANIA NA TEMAT PIENIĘDZY I JAK JE ZMIENIĆ

Jeden z moich ulubionych tematów – pieniądze. 🙂
Dlaczego ulubionych? Dlatego, ponieważ pieniądze to możliwości, a brak pieniędzy to ograniczenia.
Bardzo bym chciała, żeby wszyscy ludzie mieli jak najwięcej możliwości i jak najmniej ograniczeń.
Jeżeli okazuje się, że posiadanie pieniędzy lub ich brak, nie jest czymś narzuconym z góry i że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, możesz ją zmienić – to nie zostaje nic innego, jak podjąć działanie i zrobić wszystko co możesz, aby tak się właśnie stało.
Prawo Przyciągania, siła naszej podświadomości czy Zasada Lustra – wszystko ma związek z naszymi wewnętrznymi przekonaniami, dlatego dzisiaj spojrzymy na to zagadnienie w kontekście problemów z pieniędzmi. 

Z uwagi na własne doświadczenia (permanentny brak pieniędzy, niezależnie od ilości ich zarabiania), nie miałam wyboru i MUSIAŁAM dowiedzieć się wszystkiego na temat pieniędzy – dlaczego jedni ludzie je mają, a inni nie. Jaka jest różnica między nimi i co dokładnie ją powoduje.
Czy naprawdę można urodzić się biednym, a umrzeć bogatym? Tych pytań miałam bardzo wiele i potrzebowałam kilku lat, żeby znaleźć właściwe odpowiedzi.
Dzięki tej wiedzy przede wszystkim zmieniłam swoją sytuację finansową, potwierdzając tym samym, że przekucie teorii w praktykę daje wymierne rezultaty.

Następnie stworzyłam Kurs OnlinePrzyciągnij Pieniądze w 14 dni!, z myślą o ludziach, którzy podobnie jak ja wtedy, chcieliby przestać martwić się o stan swojego konta, zacząć żyć w zgodzie ze sobą i robić to co chcą, a nie to co muszą.

 

Niedawno moja Klientka Małgosia, która kupiła KursPrzyciągnij Pieniądze w 14 dni! napisała do mnie z pytaniem odnośnie błędnych przekonań na temat pieniędzy.
W odpowiedzi, wyjaśniłam jej wszystkie wątpliwości jakie miała i mam nadzieję, pomogłam sobie z nimi poradzić. Dostałam później przemiłą wiadomość od niej:

“Jesteś pierwszą osobą, która rzeczywiście odpisała mi na moje pytania, konkretnie, rzeczowo i bez prób zbywania mnie. Do tej pory tekst “w razie czego możesz śmiało pisać i pytać” (chodzi mi o kursy online) nie miało pokrycia w rzeczywistości.
Dziękuję 🙂 “

🙂

Jednocześnie jej pytanie zainspirowało mnie do napisania tego artykułu.
Uznałam, że podobny problem może mieć całkiem spora grupa osób.
Zatem dziś konkretnie i na temat. Przedstawiam poniżej trzy najpopularniejsze błędne przekonania na temat pieniędzy wraz z wyjaśnieniem, na czym polega błąd (w myśleniu) i co należy zrobić w danym przypadku.

 

1. “Bogaci to cwaniaki, manipulanci i wykorzystywacze.” (bogaty = zły)

Takie błędne przekonanie mogło wziąć się prawdopodobnie z tego, jak o bogatych ludziach wyrażali się twoi rodzice lub osoby, które uznawałeś za autorytet.
Swoją rolę niewątpliwie odegrał także kościół przez wmawianie ludziom, że bieda jest cnotą. (Nie, nie jest. Bieda to bieda.)
“Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego.” – słuchanie takich głupot od najmłodszych lat, nie może dać innego owocu, jak wiara w to, że bogaty człowiek jest złym człowiekiem.
Jest to nieprawdą.

Jak zmienić to przekonanie?
Znajdź przynajmniej 10 przykładów ludzi, którzy są bogaci (bardzo bogaci), a do tego pomagają innym i są dobrymi ludźmi.
Poza tym doszli do majątku tylko i wyłącznie własną, uczciwą pracą.
Takich ludzi jest mnóstwo – mogłabym podać nazwiska, ale nie o to chodzi.
Niech to będzie twoja praca – musisz przekonać sam siebie, a im więcej włożysz w to energii, tym szybciej twoja podświadomość przyjmie nowe przekonanie za swoje.
A następnie odzwierciedli je w twoim życiu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że pieniądze nie są ani dobre, ani złe.
Jeżeli pieniądze trafiają w ręce dobrego człowieka – on robi z nich dobry użytek.
Jeżeli trafią w ręce złego – on robi z nich zły użytek.
To człowiek nadaje kierunek pieniądzom – one same nie mają takiej mocy.

 

2. Pieniądze nie są najważniejsze w życiu.

To jest przekonanie ludzi biednych, którzy próbują sobie jakoś wytłumaczyć własne niepowodzenie w kwestiach finansowych – mówią wówczas, że pieniądze nie są najważniejsze.
Samo to zdanie nie ma większego sensu, bo to tak jakby powiedzieć “Ręce nie są najważniejsze.” lub “Ważniejsze od nóg są ręce.” – a prawda jest taka, że wszystko jest ważne.
Miłość jest ważna, rodzina jest ważna, zdrowie jest ważne i pieniądze są ważne.
Brak w którejkolwiek z tych dziedzin powoduje dyskomfort, zatem należy zadbać o nie wszystkie.
Ponadto takie myślenie odpycha od ciebie pieniądze, ponieważ zastanów się, czy osoba której powiesz “Nie jesteś najważniejsza” będzie miała ochotę stworzyć z tobą dobrą relację? Raczej nie, prawda?
Tak samo jest w przypadku działania energii pieniędzy – wysyłając w ich kierunku informację, że nie są najważniejsze – po prostu nie zechcą przyjść.

 

3. Trzeba ciężko pracować, aby mieć wystarczającą ilość pieniędzy.

“GDYBY CIĘŻKA PRACA PROWADZIŁA DO BOGACTWA, TO NAJBOGATSI BYLIBY NIEWOLNICY.”

Dokładnie tak.
To błędne przekonanie wzięło się stąd, że ludzie biedni, wymieniają swój czas na pieniądze.
Zatem ich rozumowanie jest proste – im więcej czasu spędzą w pracy, tym więcej pieniędzy będą mieli.
Różnica (W MYŚLENIU!) między ludźmi biednymi, a bogatymi jest taka, że ci drudzy wymieniają swoją wiedzę na pieniądze – wówczas czas nie ma znaczenia.
Spora część bogatych ludzi pracuje tylko po 2-5 h godzin dziennie przez 3-4 dni w tygodniu. Jeśli pracują więcej, to tylko dlatego, że to lubią, a nie dlatego, że muszą to robić. 
Tacy ludzie nie oszukują ani nie kradną – po prostu zamiast pracować ciężko, pracują MĄDRZE.
Zastanów się, co dla ciebie znaczy “pracować mądrze”?

Na koniec dodam do tej listy jeszcze jeden często powtarzający się problem, jaki pojawia się w momencie, gdy obwiniasz kogokolwiek poza sobą za stan swoich finansów.
On mi zabrał. Ona powinna dać. To przez niego nie mam. To przez sytuację w kraju / krach na giełdzie / konkurencję. Cokolwiek.
Jak ze wszystkim w życiu – w momencie, kiedy przerzucasz odpowiedzialność na coś zewnętrznego, automatycznie pozbawiasz się kontroli nad tym obszarem.
Nie mając kontroli – nie możesz mieć wpływu na swoje pieniądze. Warto sobie przemyśleć ten temat.

Zastanów się, jakie jeszcze możesz mieć błędne przekonania – a następnie, tak szybko, jak to tylko możliwe – zmień je!